search slide
search slide
pages bottom
Porady

Czy grać na giełdzie

Czy grać na giełdzie

Giełda to dla wielu osób czarna magia, która od lat kusi wszystkich poszukiwaczy szybkich i dobrych pieniędzy. Wiadomo, że na giełdzie można dobrze zarobić, ale pojawia się pytanie, czy warto grać i ryzykować. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia nigdy nie ryzykujmy wszystkich oszczędności, na giełdzie grajmy tym, co mamy. Nigdy nie inwestujemy pieniędzy, które mogą okazać się niezbędne. Jeśli zależy nam na zysku musimy zapoznać giełdę, a najlepiej poradzić się specjalisty. Musimy jednak zauważyć, że giełda wygląda teraz niezbyt stabilnie. Oczywiście dla wielu osób sytuacji, którą mamy dzisiaj może być atrakcyjna, ale nie jest tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu, że nagle następowało wielkie boom na rynku i ludzie zarabiali dużo pieniędzy. Teraz wszystko idzie powoli, trudno mówić o wielkich zyskach sięgających miliony złotych, ale na pewno są sposoby i akcje, na których można dobrze zarobić, o ile się chce i ma jakieś doświadczenie. Na giełdzie nie można grać emocjonalnie, to, że udało nam się wygrać 10 razy nie oznacza, że 11 będzie równie szczęśliwy. Zawsze analizujmy słupki i nie inwestujmy całych oszczędności.

Tagi wpisu: , .

Jak rozkręcić własny biznes

Jak rozkręcić własny biznes

Chcesz się usamodzielnić? Marzysz o tym by wreszcie pracować na własny rachunek? Zastanawiasz się nad otworzeniem własnej firmy? Chcesz wiedzieć jak rozkręcić  własny biznes? Po pierwsze należy zacząć od trafionego pomysłu. Warto przeanalizować aktualne potrzeby rynku, tak by wybrać dziedzinę na którą istnieje zapotrzebowanie i która może zagwarantować nam powodzenie. Nie jest to proste, lecz warto przeprowadzić taki wstępne badanie rynku, które zarysuje nam obraz sytuacji i naszych możliwości. Istotne jest też to, abyśmy robili coś na czym się znamy. Jeśli nasz biznes będzie czymś co kochamy robić, na pewno pomoże nam osiągnąć oczekiwany sukces. Innym problemem jest kapitał początkowy. Jeśli nie posiadamy wymaganej kwoty pieniędzy warto rozsądnie podejść do ewentualnych kredytów. Wysokie zadłużenie na początku naszej przygody z biznesem nie jest dobre dla naszych finansów i może doprowadzić do tragedii. Warto pamiętać o racjonalnym zarządzaniu. Ważna jest też znajomość obecnego prawa.

Tagi wpisu: , .

Rzeczywisty koszt kredytu

Rzeczywisty koszt kredytu

Oferty banków kierowane do nas z reklam telewizyjnych, radia, czy też bilbordów informują o coraz niższym oprocentowaniu kredytów. Na pierwszy rzut oka brzmi to jak spełnienie marzeń każdego kredytobiorcy, można wziąć pożyczkę i prawie za nią nie zapłacić, lecz czy jest tak w rzeczywistości, czy to tylko naciąganie klienta? Jak się okazuje oprocentowanie kredytu, a więc w zasadzie jedyna informacja, jaką banki przekazują w reklamach, to nie jedyny jego koszt. Oprócz niego wliczana jest prowizja, a także opłaty manipulacyjne. Wszystkie te koszty stanowią dla banku przychód, choć pobierane są z różnych tytułów. Niektóre kredyty, zwłaszcza te zaciągane na długie okresy, obwarowane są pewnymi warunkami takimi jak konieczność wykupienia ubezpieczenia lub skorzystanie z innego produktu bankowego jak na przykład konto osobiste lub oszczędnościowe. W efekcie kredytobiorca musi zapłacić dodatkową kwotę, która nie jest pobierana jednorazowo, a co miesiąc. Dlatego też warto dokładnie przeczytać umowę przed zaciągnięciem kredytu i porównać oferty kilku banków nie tylko pod względem oprocentowania, ale także tych „ukrytych” kosztów.

Tagi wpisu: , .

Jak dobrze inwestować

Jak dobrze inwestować

Każdy z nas chce podejmować tylko dobre depcze, zarówno w zżyciu prywatnym, jak i w naszej pracy. Pamiętajmy, ze każda decyzja w jakiś sposób wpływa na nasze życie i naprawdę możemy sporo stracić, jeśli dobrze wszystkiego nie zaplanujemy. Wiadomo, że każda inwestycja, jaką podejmujemy wpływa na nasze finanse, jeśli będzie nietrafiona możemy stracić ogromne pieniądze, a nikt z nas tego nie wyciągnie. Jesteśmy dorośli, świadomie podejmujemy dożyje o inwestowaniu, czy raczej pominięciu tej kwestii, dlatego tez musimy pamiętać o tym, aby inwestycje nie były ryzykiem. Zawsze powinniśmy przedyskutować takie kwestie z doradczą, nawet, jeśli nie jest to żadna wielka inwestycja, czy tez nasz doradca nie jest specjalistą w tej dziedzinie, po prostu zapytajmy kogoś jak to ocenia. Niestety jest wiele inwestycji, które są oszukane, ludzie naciągają innych na pieniądze i tworzą w ten sposób dobrze nam znane piramidy, które mają być gwarancją wielkich zysków, a są oczywiście gwarancją wielkich problemów.

Tagi wpisu: , .

Skąd pozyskać informacje niezbędne do otwarcia własnej firmy?

Skąd pozyskać informacje niezbędne do otwarcia własnej firmy?

Marzysz o własnej firmie, lecz nie wiesz czy dasz sobie radę z wszystkimi formalnościami oraz wymogami prawnymi? Obecnie nie stanowi to wyzwania, gdyż występuje wiele instytucji wspierających przyszłych przedsiębiorców i doradzających im jak założyć własną działalność gospodarczą. Coraz częściej przy uczelniach wyższych działają stowarzyszenia odpowiedzialne za promowanie wśród studentów przedsiębiorczych postaw oraz organizację szkoleń, które uczą jakie występują formy prawne przedsiębiorstw, jak sprawnie zarządzać personelem oraz skąd pozyskać niezbędne fundusze. Osoby, które nie posiadają statusu studenta lub absolwenta i tym samym nie mogą skorzystać z tej formy pomocy mogą udać się do najbliższego urzędu pracy lub jednostki odpowiedzialnej za udzielanie pomocy finansowej z Unii Europejskiej i tam zaciągnąć bezpłatnej porady. A jeżeli jesteśmy z natury leniwi i nie chce nam się wychodzić z domu w dzisiejszych czasach nie stanowi to problemu, gdyż w Internecie znajduje się bardzo dużo informacji na ten temat łącznie ze szkoleniami on-line oferowanymi przez specjalistyczne firmy.

Tagi wpisu: , .

« Poprzednie wpisy